Wędkowanie na Dunajcu w Pieninach
W Jeziorze Czorsztyńskim i w samym Dunajcu nie brakuje ryb. Spotkamy tu klenie i pstrągi, ukleje i leszcze, okonie i szczupaki. Dla amatorów wędkarstwa urlop w Pieninach może stanowić wyjątkowe połączenie uroków pobytu w przepięknej okolicy z możliwością oddawania się ulubionemu zajęciu.
Obszar, na którym można wędkować, obejmuje tereny od zapory w Sromowcach Wyżnych do ujścia Macelowego Potoku w Sromowcach Niżnych oraz od ujścia potoku Grajcarek w Szczawnicy do ujścia potoku Krośnica w Krościenku. Baza noclegowa w Sromowcach Niżnych, w willi Magiera, to doskonały punkt wypadowy do różnych wycieczek i możliwość skorzystania z szeregu atrakcji, jakie oferują Pieniny, w tym realizacji wędkarskiej pasji. Co więcej, w Pieninach znajdzie się oferta zarówno dla wytrawnych wędkarzy, jak i dla początkujących, którzy właśnie tutaj chcieliby spróbować własnoręcznego połowu.
I tak w miejscowości Krościenko znajduje się komercyjne łowisko, gdzie każdy może spróbować swoich sił w łowieniu ryb, i gdzie bez większego wysiłku można schwytać na wędkę pstrąga tęczowego, karpia, jesiotra czy klenia. To nie wszystko, złowioną rybkę, smakowicie przyrządzoną na grillu, można zaraz potem skonsumować. Bardziej doświadczeni wędkarze mogą dać upust swojej pasji łowiąc ryby na Dunajcu, we wspomnianych rewirach, po uzyskaniu stosownego zezwolenia na połów. Taka sama procedura dotyczy również wędkowania na Jeziorze Czorsztyńskim. W pienińskich wodach mamy aż 18 gatunków ryb, dominują wśród nich klenie, pstrąg potokowy i tęczowy oraz ukleje, występują też głowacice, lipienie, świnki, brzany, jelce, leszcze, okonie, szczupaki, i kiełbie.
Mieszkając w Sromowcach Niżnych można robić wypady nad Dunajec lub Jezioro Czorsztyńskie i łącząc przyjemne z pożytecznym, łowić ryby z brzegu lub z łódki w malowniczym otoczeniu pienińskiej przyrody. Ponieważ w obydwu przypadkach mamy do czynienia z wodą górską, wolno łowić tylko jedną wędką i wyłącznie na przynęty sztuczne i roślinne. Nie umniejsza to jednak w niczym przyjemności wędkowania i satysfakcji z udanych w zasadzie zawsze połowów.