Trzy Korony i Sokolica
Wznoszący się na wysokość 747 metrów n.p.m. szczyt Sokolica to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Pieninach. Jego widowiskowość podnoszą strome południowe ściany opadające wprost na przełom Dunajca, a najbardziej charakterystyczną cechą rozpoznawczą jest fantazyjnie powyginana, rosnąca tuż nad samą przepaścią sosna. Cennych przyrodniczo sosen jest na Sokolicy więcej, ponoć niektóre liczą sobie po parę setek lat. Ze szczytu można podziwiać panoramę Pienin z widokiem na przełom Dunajca, Magurę Spiską, Tatry oraz Gorce. Do Sokolicy można dotrzeć głównym niebieskim szlakiem ze Szczawnicy pokonując po drodze Dunajec na flisackiej tratwie.
Podążając dalej niebieskim szlakiem przez Sokolą Perć docieramy do Zamkowej Góry oraz najwyższej i najsłynniejszej góry Pienin Właściwych, Trzech Koron. Jeszcze do XIX wieku to właśnie ten zespół szczytów, w skład którego wchodzą: Okrąglica, Płaska Skała, Nad Ogródki, Pańska Skała, Niżnia Okrąglica, nazywano Pieninami. Najczęściej odwiedzana przez turystów jest Okrąglica, najwyższy z wierzchołków Trzech Koron o wysokości 982 metry n.p.m., ponieważ to tam znajduje się platforma widokowa, z której rozpościera się zapierający dech w piersiach widok obejmujący Pieniny i przełom Dunajca, Beskid Sądecki, Gorce i Beskid Żywiecki, Tatry i słynny Czerwony Klasztor po słowackiej stronie. Teren obejmujący Trzy Korony jest również wyjątkowy pod względem przyrodniczym, występują tutaj mianowicie tzw. rośliny endemiczne, to jest rosnące wyłącznie na tym obszarze i nigdzie indziej.
Warto wiedzieć, że zarówno wejście na Sokolicę, jak i na Trzy Korony jest płatne, ale jeden bilet upoważnia do zdobycia obydwu gór w ciągu jednego dnia. W związku z ogromną popularnością tych miejsc, a szczególnie platformy widokowej na Okrąglicy, trzeba też liczyć się z oczekiwaniem w kolejce na szczyt, zwłaszcza w pełni turystycznego sezonu. Te utrudnienia z pewnością jednak nie zakłócą przyjemności i satysfakcji, jaką dają niepowtarzalne widoki rozciągające się z tych szczytów.