Czerwony Klasztor
Czerwony Klasztor jest jednym z kilku najbardziej znanych obiektów sakralnych na mapie Pienin. Zbudowany z funduszy magistra Kokosza Berzewiczego, który w ramach kary za morderstwo został zobowiązany do wzniesienia kilku klasztorów. Początki budowy sięgają 1330 roku, przy czym pierwsze konstrukcje wykonane zostały z drewna. W 1360 roku rozpoczęto właściwą budowę klasztoru (w stylu gotyckim) z cegły i z kamienia. Klasztor, choć usytuowany był na terytorium Węgier, cały czas pozostawał pod polską opieką. Wspomagany był między innymi przez królową Jadwigę i Kazimierza Wielkiego. Czerwony Klasztor swą nazwę dedykuje kolorowi ścian, które zbudowane były niegdyś z czerwonej cegły.
Klasztor o niespokojnej historii
Czerwony Klasztor na przestrzeni wieków musiał mierzyć się z licznymi atakami i zakrętami historii. W latach 1431-33 ulegał dewastacjom i grabieżom ze strony husytów. Kolejne lata przyniosły zawirowania pomiędzy katolikami a ewangelikami, a klasztor wciąż trafiał w coraz to nowe ręce. Na początku XVIII wieku Czerwony Klasztor stał się siedzibą kamedułów, którzy z czasem znacznie zmodyfikowali ten obiekt, poszerzając go między innymi o wieżę kościelną, pustelnie i szpital oraz aranżując kościelne wnętrza na nowo. Działalność naukowa i artystyczna kamedułów miała ogromne znaczenie, przy czym dokonania brata Cypriana (lekarza, botanika i aptekarza, autora słynnego zielnika) i Romualda Hadbavnego (autora pierwszego słownika łacińsko-słowackiego) uchodzą za najważniejsze.
Pod koniec XVIII wieku zakon został zlikwidowany przez cesarza Józefa II, a jego mienie zostało podzielone między niemieckich kolonistów. Od tego czasu klasztor stopniowo popadał w ruinę. Na początku XX wieku został w niewielkim stopniu wyremontowany, po czym stał się siedzibą Pienińskiego Parku Narodowego. Całkowita odbudowa Czerwonego Klasztoru miała miejsce w latach 1956-1966.
Z wizytą w Czerwonym Klasztorze...
Zwiedzając Pieniny warto zahaczyć o ten niezwykły, intrygujący zabytek, w którym obejrzeć można między innymi muzeum, odrestaurowane izby, w których zamieszkiwali mnisi oraz gotycki kościół św. Antoniego z XIV wieku. Obiekt udostępniony jest dla turystów przez cały rok. Do Czerwonego Klasztoru z pod naszej Willi Magiera jest 10 min. spacerkiem.