Kładka pieszo-rowerowa na Dunajcu

Sromowce Niżne to pełna uroku miejscowość turystyczna leżąca w Pieninach, w malowniczej dolinie nad Dunajcem, tuż obok jednej z największych atrakcji tego regionu – przełomu  tej górskiej rzeki. To tutaj znajduje się przystań flisacka, stąd można robić wypady po okolicy, stąd wreszcie jest jeden krok na słowacką stronę.

Rosnąca od kilku lat popularność Sromowiec Niżnych to między innymi skutek uruchomionej w 2006 roku kładki pieszo-rowerowej na Dunajcu, czyli drewnianego mostu typu wantowego łączącego polskie Sromowce z Czerwonym Klasztorem na Słowacji. Już w pierwszych latach XX wieku pojawił się pomysł mostu na Dunajcu, jednak wybuch I wojny światowej zniweczył te plany. Idea odżyła w roku 1939, ale i tę próbę unicestwiła historia. Dopiero po wstąpieniu Polski i Słowacji do Unii Europejskiej udało się zrealizować projekt połączenia obu brzegów rzeki. Wybudowana przy pomocy unijnych funduszy kładka pieszo-rowerowa skutecznie zintegrowała cały region, tworząc atrakcyjną pętlę turystyczną, od Drogi Pienińskiej wzdłuż Dunajca na trasie Szczawnica - Czerwony Klasztor do tras górskich na Sokolicę i Trzy Korony.

Idealnie wkomponowana w górski krajobraz drewniana kładka to konstrukcja podwieszona o długości 150 metrów, składająca się z przęsła nurtowego długości 90 m, dwóch przęseł nabrzeżnych długości 10,5 m oraz dwóch ramp gruntowych. Główny element, podwieszone przęsło, jest jednym z najdłuższych przęseł tego typu drewnianych mostów  na świecie. Przy wejściu od polskiej strony ustawiono niewielką, acz bardzo interesującą figurkę św. Jana Nepomucena, patrona mostów, wykonaną z białego kamienia. Z kładki rozciąga się piękny widok na zachwycający pejzaż Pienin oraz malowniczo wyglądające tratwy flisaków polskich i słowackich płynące Dunajcem.

Przeznaczona wyłącznie dla ruchu pieszego i rowerowego kładka znacząco podniosła walory turystyczne regionu, umożliwiając niekłopotliwe i szybkie przedostanie się na słowacki brzeg Dunajca, odwiedzenie zabytkowego XIV-wiecznego Czerwonego Klasztoru i wędrówkę Drogą Pienińską.